Neden GorkemAcarlar.com?

İster satış/pazarlama, ister ürün yönetimi, ister operasyon olsun, teknik olmaktan çok “soft skill” gerektiren bir işe yeni başlayan herkes ortak bir sorunla karşılaşır. Size her zaman ne yapmanız gerektiği söylenir ama nasıl yapacağınız söylenmez.

  • Yöneticilerinizin yapmanızı söylediği şeyler gerçekten mantıklı mı? Firmanın mevcut düzeni size verilen görevi başarıyla gerçekleştirmeniz için yeterli mi?
  • Vaktinizin çoğunu, başarıya ulaşmanız için gereken faaliyetleri yapmak yerine rutin işlere mi harcıyorsunuz?
  • Size verilen hedefler ve başarı kriterleri gerçekçi mi? Ulaşılabilir mi?
  • Yöneticilerinizin sizden istediği başarılı sonuçlar gerçekleşmeyince siz mi sorumlu tutuluyorsunuz?

Sorumlu olduğunuz işi en yüksek verimle gerçekleştirmek için önce firmanızın kapasitesini, neyi yapabilip neyi yapamayacağını ve en önemlisi size firma imkanlarından ne ölçüde yararlanmanıza izin verildiğini bir resim çekerek önünüze koymalı ve sorgulamalısınız. Sonra, firmanızın içinde bulunduğu iş ortamını, müşteriler-rakipler gibi, analiz etmelisiniz. Son adımda fikir ve önerilerinizi projelendirerek yönetime sunmalısınız. Zaman içinde talepleriniz birer birer hayata geçmesi, başarının bir parçası olmanın verdiği mutluluk bir yana kendinizi geliştirmenizi ve kariyerinizde ilerlemenizi sağlayacak.

Web sitesi 3 ana bölümden oluşuyor. İlk bölümde işinizi hızlı ve hatasız yapabilmeniz için MS Office gibi bilgisayar teknolojilerinden nasıl faydalanacağınız üzerine odaklanıyor. Paylaştığım şablonları kendi iş süreçlerinize adapte edebileceğiniz gibi, bu şablonları kendi uygulamalarınızı geliştirmeniz için bir rehber olarak kullanabilirsiniz.

İkinci bölüm ise “Alet Çantası” başlığını taşıyor. İşletme okumuş arkadaşlar SWOT analizi gibi araçlardan haberdar olsa bile özellikle mühendislikten gelen arkadaşlar günlük hayatta kullanılabilecek birçok araçtan ya habersiz yada işlerine nasıl entegre edecekleri konusunda deneyimsizler. “Alet Çantası” başlığı altında her hafta bir araç paylaşıyorum. Çeşitli kaynaklardan arşivlediğim ve bu sitede paylaştığım bu araçlar hakkında daha fazla bilgiye internetten kolayca ulaşabilirsiniz.

Üçüncü bölümde ise dijitalleşmenin ne olduğu hakkında kısa yazılar paylaşıyor olacağım. Böylece işinizi dijitalleştirmek ve daha verimli bir çalışma ortamı oluşturmak için bazı temel bilgilere ulaşabileceksiniz. Birçok kişi dijitalleşmenin firma üst yönetiminin görevi olduğunu düşünüyor. Oysa kendi işinizi yaparken dijitalleşmenin imkanlarından faydalanmanızın, kendi işinizi dijitalleştirmenizin önünde hiçbir engel yok.

Özetle bu web sitesi; satış, pazarlama, satınalma, operasyon, proje ve ürün yönetimi gibi teknik bilgiye çok fazla ihtiyaç olmayan, “business” tarafın ağırlıkta olduğu departmanlarda çalışan, işletme eğitimi almamış, iş tecrübesi fazla olmayan mühendis arkadaşlar için hazırladım. Umarım faydalı olur.

Bana ne yapacağımı söyleme, nasıl yapacağımı söyle